Jak odśnieżać dach?

Czy wiesz, że metr sześcienny śniegu może ważyć nawet 250 kg? Z kolei metr sześcienny mokrego śniegu może osiągnąć masę aż 900 kg. Zalegający na dachu śnieg może łatwo doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachu. Mimo że opady śniegu w ostatnich latach nie są tak obfite jak wcześniej, w sezonie od grudnia do marca mieszkańcy domków jednorodzinnych i zarządcy wciąż muszą pozbywać się z dachów zalegającego i topniejącego śniegu. W świetle prawa każdy właściciel albo zarządca budynku ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu, a to oznacza, że zimą odśnieżanie dachu jest konieczne.

Śnieg zalegający na dachu to zagrożenie nie tylko dla przechodniów, ale też dla kondycji pokrycia. Jeśli blacha na Twoim dachu ma uszkodzoną powłokę, pod wpływem śniegu może zacząć rdzewieć i na wiosnę konieczne może być odnawianie i malowanie dachu. Za odśnieżanie dachu możesz wziąć się na własną rękę lub wynająć do tego specjalną ekipę, taką jak zespół alpinistów Skalar. O ile w przypadku niskich domów jednorodzinnych samodzielne odśnieżanie dachów jest możliwe, tak śnieg zalegający na wyższych budynkach powinni usuwać odpowiednio zabezpieczeni specjaliści.

Jak przygotować się do odśnieżania?

Jeżeli decydujesz się na samodzielne odśnieżanie dachu, musisz odpowiednio przygotować się do tego zadania. Zanim zaczniesz działać, przygotuj otoczenie. Zabezpiecz teren dookoła budynku tak, aby spadający z dachu śnieg nie zrobił nikomu krzywdy. Możesz wykorzystać do tego pachołki lub kołki i taśmę ostrzegawczą. Wyznacz miejsce zrzutu i otocz je taśmą tak, aby nikt nie znajdował się w strefie, do której będziesz zrzucać śnieg. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym z ogrodem, zabezpieczenie obszaru zrzutu nie będzie problemem. Jednak jeśli dach Twojego domu znajduje się bezpośrednio obok chodnika albo ruchliwej ulicy, albo chcesz usunąć śnieg z budynku, koło którego często przechodzą inne osoby, koniecznie zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia. Ciężar śniegu albo spadające sople to duże zagrożenie. Jeśli budynek znajduje się na ruchliwej ulicy lub parkingu, zadbaj o to, aby na dole stał ktoś, kto dopilnuje bezpieczeństwa i ostrzeże przechodniów o zagrożeniu. W ten sposób projekt odśnieżania dachu nie stworzy ryzyka dla osób postronnych.

Usuwanie śniegu z dachu płaskiego

Odśnieżanie dachu płaskiego teoretycznie jest dość proste. Musisz zabrać ze sobą łopatę śnieżną albo szuflę do odśnieżania (nie metalową!) i dostać się na dach po drabinie albo przez właz. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas prac, zamontuj przynajmniej podstawowe zabezpieczenie, takie jak choćby uprząż dekarska przypięta do komina. I co dalej? Zacznijmy od tego, czego NIE robić na dachu płaskim. Unikaj rozbijania twardej powierzchni śniegu narzędziem - nie chcesz przecież przypadkiem uszkodzić konstrukcji dachu czy izolacji. Nie zalecamy też nabierania dużych porcji śniegu na łopatę. Zbyt duże obciążenie może szybko prowadzić do utraty równowagi i wypadku. Oblodzony dach płaski jest śliski i łatwo o poślizgnięcie podczas odśnieżania dachów.

Zacznij odśnieżanie od miejsca, w którym pokrywa śnieżna jest najgrubsza. Nie zbieraj śniegu w jednym miejscu na dachu do późniejszego usunięcia – usuwaj go poza dach, małymi porcjami i na bieżąco. Mokry śnieg może ważyć nawet kilkaset kilo, a w ten sposób nie obciążysz nadmiernie dachu. Zobacz też nasz wpis o tym, kiedy usuwać śnieg z dachu. Po zakończeniu odśnieżania dachu upewnij się, czy z dachu nie zwisają sople lodu.

Odśnieżanie stromego dachu

Wiesz już, jak odśnieżać dach płaski. Ale jak poradzić sobie z usuwaniem pokrywy śnieżnej, kiedy mamy stromą konstrukcję dachu? Jak należy odśnieżać dach ze spadami? Nie cały śnieg na stromym dachu jest w stanie zsunąć się sam, konieczne więc będzie wejście na dach i usunięcie go na własną rękę. W przypadku takiej konstrukcji dachu konieczne jest porządne zabezpieczenie i spora dawka ostrożności. Lina lub uprząż i asekuracja to podstawa.

Najlepiej odśnieżać dach od środka w stronę krawędzi. Do usuwania śniegu możesz wykorzystać łopatę albo specjalne, długie narzędzie, które pozwoli Ci dotrzeć nawet do najdalszych zakątków dachu. Jeśli nie jesteś w stanie odśnieżyć samego szczytu dachu w bezpieczny dla siebie sposób i nie masz wiedzy o tym, jak poruszać się po takim dachu, zatrudnij do tego profesjonalistę. Odśnieżanie oblodzonego, stromego dachu to niebezpieczna praca – nie warto ryzykować swojego zdrowia i życia.

Na co uważać podczas odśnieżania?

Pod grubą warstwą śniegu często kryją się dodatkowe elementy instalacji, które łatwo uszkodzić łopatą lub innym sprzętem do usuwania pokrywy śnieżnej. Aby uniknąć konieczności robienia remontu wiosną, lepiej podchodzić do zadania z odpowiednią dozą ostrożności. Zwracaj uwagę na okablowanie, które może znajdować się na dachu - kable od telewizji lub internetu łatwo uszkodzić, a brak dostępu do sieci może być przecież sporym utrudnieniem dla domowników. Zachowaj też uważność na wszelkie wystające elementy, takie jak śniegołapy albo obróbki blacharskie. Schowane pod śniegiem wydają się być przeszkodą, którą czasem próbujemy na siłę usunąć łopatą. Jeżeli takie elementy oderwiemy od dachu w wyjątkowo niefortunny sposób, możemy uszkodzić powierzchnię dachu. A uszkodzony dach tworzy ryzyko przecieku na wiosnę. Uważaj też na narzędzia do odśnieżania, które wybierasz. Nieodpowiednim, ostrym narzędziem błyskawicznie możesz porysować blachę!

Jak prawidłowo odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

Obfite opady śniegu mogą mieć wpływ na wydajność działania paneli fotowoltaicznych, które coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów. Jako że w chłodne miesiące roku dni są krótkie i pochmurne, ilość światła docierająca do modułów jest sporo niższa. W skali roku okres zimowy nie przynosi dużej produkcji prądu, ale jeżeli zdecydujesz się na odśnieżanie paneli (np. na dachu płaskim), musisz działać niezwykle ostrożnie, aby nie uszkodzić szklanej powierzchni paneli fotowoltaicznych. Unikaj odśnieżania instalacji, kiedy śnieg jest zmarznięty, twardy i z lodem - lepszym czasem będzie moment, w którym śnieg jest sypki. Koniecznie wybierz też bardzo delikatne i miękkie narzędzie, które nie zarysuje modułów. 

W praktyce jednak śnieg nie zalega zwykle na panelach długo i zsuwa się sam, a sama ich konstrukcja jest wzmocniona dla dodatkowej ochrony przed ciężarem pokrywy śnieżnej. Dlatego specjaliści od montażu i serwisu paneli fotowoltaicznych nie zalecają usuwania śniegu z modułów, szczególnie na własną rękę. Jeśli odśnieżenie paneli z jakiegoś powodu jest absolutnie konieczne, zmieć z nich warstwę luźnego śniegu zgromadzonego na z wierzchu, ale nie usuwaj na siłę przymarzniętego śniegu ani lodu ostrym narzędziem.

Odśnieżanie dachu hali, magazynu lub hipermarketu

Zaleganie pokrywy śnieżno-lodowej na dachach w obiektach wielkopowierzchniowych jest szczególnie niebezpieczne. Płaskie powierzchnie hal magazynowych i produkcyjnych są narażone na ogromne obciążenia, a na właścicielach i zarządcach takich obiektów spoczywa obowiązek usuwania z nich śniegu. Podczas gdy mniejsze dachy domów i garaży można odśnieżać samodzielnie (z zachowaniem ostrożności i zasad bezpieczeństwa), tak prace na dachach wielkopowierzchniowych w hipermarketach, halach sportowych i magazynach ciężko przeprowadzić na własną rękę. Każdy dach ma  inny spadek, pokrycie z innego tworzywa, inne punkty asekuracyjne. Często dachy są też wyposażone w instalacje odgromowe, a bywa też, że na powierzchni dachu poprowadzone są kable, które są doskonale maskowane przez śniegi i łatwo je uszkodzić. Najłatwiej jest zlecić to zadanie wykwalifikowanej firmie, takiej jak Skalar. Odśnieżanie obiektów przemysłowych wykonają specjaliści  z zezwoleniem na prace na wysokościach wyposażeni w odpowiednie zabezpieczenia i doświadczeni w usuwaniu śniegu z najróżniejszych powierzchni w miejscach niebezpiecznych. W ten sposób unikniemy uszkodzeń blachy, farby i instalacji znajdujących się na dachu.

Możliwe jest ręczne odśnieżanie z wykorzystaniem specjalnych łopat albo posypywanie dachu specjalnymi środkami lub solą, która rozpuści śnieg. Przy dużych dachach stosuje się też czasem specjalne, mechaniczne odśnieżarki. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom odpowiedzialnym za zadanie usunięcia śniegu z dachu, na dachach montuje się systemy asekuracyjne, które umożliwiają wykorzystanie zabezpieczeń BHP. 

Ile kosztuje odśnieżanie dachu?

Odśnieżanie dachów to niebezpieczna praca, która często wymaga specjalnych uprawnień, a zawsze - specjalistycznego sprzętu. Dlatego jeżeli chcemy zlecić usuwanie śniegu zewnętrznej firmie, musimy liczyć się z kosztami za odśnieżanie. Cena zależy między innymi od regionu, ale też od powierzchni i kształtu (konstrukcji) dachu. Firmy zajmujące się odśnieżaniem określają w cennikach cenę za 1 metr kwadratowy dachu i dodatkowe elementy, takie jak usuwanie sopli i nawisów śnieżnych. Cena jest zwykle ustalana indywidualnie - w Skalar taka wycena jest bezpłatna.

Podczas samodzielnego odśnieżania powierzchni dachu nietrudno o uszkodzenia. Fachowcy też zabezpieczają Cię przed ewentualnymi usterkami powstałymi podczas pracy. W Skalar oferujemy klientom ubezpieczenie OC na wypadek uszkodzenia.

Odśnieżymy dach za Ciebie!

W Skalar oferujemy naszym klientom szybkie i profesjonalne odśnieżanie dachów i usuwanie sopli. Działamy na terenie Rzeszowa, ale też całego województwa podkarpackiego. Nieważne, czy zadzwonisz do nas z Przemyśla, Tarnobrzegu czy Sanoka - przyjedziemy na miejsce i usuniemy zalegającą pokrywę śniegową z dachu Twojego domu. Odśnieżamy dachy strome i dachy płaskie w domach jednorodzinnych i innych obiektach mieszkalnych, ale też w budynkach handlowych, halach, magazynach przemysłowych i nie tylko. Gwarantujemy sprawną obsługę i wykwalifikowaną kadrę, zapewniamy też dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia OC. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 515 903 332. Zapraszamy do współpracy.