Śnieg na dachu – czy i kiedy usuwać?

Zimą śnieg jest wszędzie, również na dachach budynków. Zalegający na dachu śnieg to przyjemny dla oka widok, ale też spore zagrożenie dla konstrukcji nośnej dachu. A przede wszystkim dla osób, które przechodzą pod nim. Intensywne opady atmosferyczne tworzą na powierzchni dachu spore obciążenie. Do tego nawisy śniegowe i lodowe sople. Ciężar śniegu może bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i w jego okolicy. Zamarzanie wody może prowadzić do zniszczenia rynien. Biały puch potrafi spowodować sporo kłopotów, dlatego zimą nie wolno zapominać o obowiązku odśnieżania dachu.

Kto ma obowiązek odśnieżania dachu?

1 metr sześcienny świeżego śniegu może ważyć nawet 70 kilogramów. Dlatego polskie prawo (ustawa Prawo budowlane) nakłada obowiązek usuwania śniegu z dachów na administratorów i właścicieli budynku. Jeżeli zarządcy budynku nie dopilnują usunięcia białego puchu z dachu domu w zimie, mogą spodziewać się mandatu. Jesteś zarządcą obiektu o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m2 lub obiektu budowlanego o powierzchni dachu powyżej 1000 m2? Dwa razy w roku powinieneś przeprowadzać kontrolę stanu technicznego obiektu. Jesteś zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania budynku w przypadku zdarzeń, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi, mienia albo środowiska. Zgodność działań z ustawą sprawdza Inspektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Usuwanie śniegu z dachów płaskich i dachów stromych

Im bardziej stromy dach, tym mniejszym zagrożeniem jest śnieg zalegający na jego powierzchni. Kiedy śnieg topi się w trakcie odwilży, nawet cienka warstwa śniegu na dachu robi się sporym obciążeniem dla konstrukcji. To szczególnie niebezpieczne w przypadku tarasów oraz dachów płaskich pokrywających choćby większość bloków mieszkalnych, hali produkcyjnych, basenów, sal sportowych czy supermarketów. Ze skośnego dachu śnieg i lód z czasem sam się obsunie. Na dachu płaskim warstwa śniegu i lodu pozostanie do czasu jego usunięcia lub do roztopów. Odśnieżanie jest więc tutaj szczególnie istotne.

Dlaczego TRZEBA odśnieżać dach?

Pamiętajmy, że śnieg na dachu to nie tylko niebezpieczeństwo zawalenia się całej konstrukcji. Nawisy śniegowe i sople są niebezpieczne dla przechodzących pod nimi osób, dlatego trzeba je regularnie usuwać. Zagrożeniem są też zaspy śnieżne zsuwające się z dachu – tutaj rozwiązaniem może być montaż płotków śniegowych, którym zajmujemy się w Skalar. Drabinki i płotki śniegowe  mocowane bezpośrednio na dachu mają za zadanie rozdrobnić śnieg na dachu, aby spadające fragmenty bryły lodowej były mniejsze, niegroźne dla zdrowia i życia przechodniów.

Zsuwający się śnieg może uszkodzić lub zerwać rynny i elementy blacharskie na dachu czy elewacji budynku. Takim problemom mają zapobiegać drabinki, jednak śnieg wciąż może wpadać do rynny i zamarzać. Zamarznięty śnieg zatyka rury spustowe i obciąża rynny. W tej sytuacji konieczne jest odladzanie rynien i spustów, które również wykonujemy w ramach naszych usług alpinistycznych.

Najbardziej dotkliwym problemem dla mieszkańców może być uszkodzenie izolacji przeciwko wilgoci i zawilgocenie ścian w pomieszczeniach położonych poniżej dachu. Ciepłe powietrze rozpuszcza śnieg, a powstała w ten sposób woda dostaje się do pod okładziny ceramiczne.

Jak usuwać śnieg z dachu?

Przede wszystkim najlepiej nie robić tego samodzielnie, szczególnie w przypadku wysokich budynków. Niezbędne są odpowiednie szkolenia i sprzęt oraz środki ochrony indywidualnej. Najbezpieczniej będzie zlecić odśnieżanie wyspecjalizowanej firmie. Wykwalifikowany alpinista bezpiecznie przeprowadzi proces usuwania śniegu z dachu. Profesjonalista zna właściwe techniki odśnieżania dachów. Skutecznie rozprawi się z zalegającym śniegiem.

Oto podstawowe zasady, o których nie wolno zapominać podczas usuwania śniegu i lodu z dachów:

  • - wyznaczenie strefy zrzutu śniegu,
  • - zabezpieczenie teren wokół budynku – ważne, aby nikt nie przebywał w okolicy strefy zrzutu i w bezpośredniej okolicy dachu,
  • - niegromadzenie śniegu na dachu w zaspach,
  • - nieusuwanie zalegającej na pokryciu dachowym warstwy lodu w sposób mechaniczny.

Co ważne, alpinista wykorzysta metody i sprzęt, które nie spowodują uszkodzenia elementów pokrycia dachowego.

Kiedy należy usuwać śnieg z dachu?

Określenie bezpiecznej grubości pokrywy śniegu na dachu wymaga analizy i wyliczeń. Każdy dach ma inną dopuszczalną grubość pokrywy śnieżnej. Zasady ustalenia obciążenia śniegiem przy analizie konstrukcji dachu są określone w aktualnie obowiązującej normie PN-EN 1991-1-3. Kiedy poznamy możliwości nośne dachu i ciężar śniegu, możemy w przybliżeniu ustalić bezpieczną grubość pokrywy śnieżnej. W praktyce istotne będą też takie elementy, jak ukształtowanie powierzchni dachu, stan konstrukcji dachu czy informacje o średnich warunkach pogodowych i opadach w danym regionie. Taką ekspertyzą zajmują się firmy posiadające specjalne uprawnienia.

W Skalar od lat zajmujemy się odśnieżaniem dachów. Skorzystaj z wsparcia naszych specjalistów – zadzwoń +48 515 903 332 i umów się na wybrany termin.