Jak wybrać system asekuracyjny na dach? Rodzaj wykonywanych prac a asekuracja

Wykonywanie pracy na wysokości wiąże się z ryzykiem upadku. Praca przy krawędzi dachu, pochyła powierzchnia, wystające elementy konstrukcji dachu to utrudnienia, z jakimi osoby pracujące na wysokości mierzą się każdego dnia. Dlatego niezbędne są systemy zabezpieczające, znane jako systemy asekuracyjne. Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości wymagają od pracodawców zabezpieczenia pracowników w trakcie wykonywania robót budowlanych i innych prac na wysokościach. W tym celu stosuje się właśnie systemy asekuracji.

Poszczególne rozwiązania asekuracyjne mają zastosowanie do różnych prac, dlatego system asekuracji należy odpowiednio dopasować do rodzaju prowadzonych prac. Jak wybrać systemy asekuracyjne na dach na podstawie rodzaju wykonywanych prac? Jak skutecznie zabezpieczyć się przed upadkiem z wysokości?

System asekuracji do odśnieżania i napraw dachu

Zadanie:

  • Prace na dachu płaskim lub o niskim kącie nachylenia.
  • Odśnieżanie dachu.
  • Naprawa albo przegląd techniczny dachu.

Zalecany wybór systemu asekuracji: poziome systemy asekuracyjne lub środki ochrony zbiorowej – barierki.

W tym przypadku mamy dostępne rozwiązania, takie jak systemy linowe punktowe, systemy linowe podwieszane oraz systemy szynowe.

Punktowe systemy asekuracji

Pojedyncze punkty asekuracyjne (tzw. punkty kotwiczenia) zastosuj, jeżeli przewidujesz prace na jednorodnych, strukturalnych powierzchniach, takich jak beton lub stal albo na lekkich dachach z pokryciem z blachy, z membraną bitumiczną itd. System linowy to liny ze stali nierdzewnej przytwierdzone do punktów kotwiczących zamocowanych na słupkach strukturalnych. Zintegrowana z amortyzatorem lina sprawnie amortyzuje wstrząs przy upadku i zapełnia nie tylko maksymalne bezpieczeństwo, ale też pełną swobodę poruszania się po powierzchni dachu podczas wykonywania prac. Z systemów linowych i punktów kotwiczenia warto korzystać w miejscach przy krawędzi dachu oraz przy świetlikach i klapach.

Linowe systemy podwieszane

Podwieszany system asekuracji na dach składa się z wózka asekuracyjnego i urządzania samohamownego zamocowanego na linie ze stali. Dzięki temu możliwe jest poruszanie się zarówno w pionie, jak i w poziomie, np. przy pracy na podestach, platformach, rampach albo na cysternach.

Szyny asekuracyjne

Szynowe systemy asekuracyjne mają konstrukcję opierającą się na zamocowanych na stałe szynach asekuracyjnych. Sięgnij po nie, aby zapewnić pracownikom bezpieczne przemieszczanie się po dachach płaskich i tych o większym stopniu nachylenia, na przykład do prac przy elewacji.

Balustrady lub barierki

Wolnostojąca balustrada lub barierka gwarantuje pełne zabezpieczenie krawędzi dachu i szeroki zakres ochrony przed upadkiem. Skorzystanie ze środków ochrony zbiorowej ogranicza ryzyko wypadku do minimum. Zastosuj to rozwiązanie, kiedy chcesz na stałe wydzielić bezpieczną strefę na dachu w miejscu, do którego potrzebny jest regularny dostęp.

Dowiedz się więcej o rodzajach systemów asekuracyjnych w starszym wpisie na naszym blogu.

Asekuracja podczas prac na wieżach, masztach i kominach

Zadanie:

  • Praca na kominie, maszcie, turbinie wiatrowej, wieży.
  • Prace na wysokości w przemyśle energetycznym albo telekomunikacyjnym.
  • Prace w szybach, przy wykopach.

Zalecany wybór systemu asekuracji: pionowe systemy zabezpieczające.

Pionowe systemy asekuracji zmniejszają ryzyko upadku użytkownika poruszającego się po drabinie. W ramach tych systemów asekuracyjnych mamy do wyboru systemy linowe, szynodrabiny oraz drabiny z szyną.

Pionowe systemy linowe to rozwiązania bazujące na sztywnej prowadnicy pionowej, po której porusza się ślizgacz/wózek, który umożliwia swobodne poruszanie się. Możesz też zdecydować się na systemy asekuracji składające się z szyny albo szynodrabiny mocowanej albo do drabiny, albo do podłoża.

Asekuracja na dachach stromych

Zadanie:

  • Praca na stromym dachu – montaż, remont lub renowacja.
  • Prace wykonywane przez kominiarzy, dekarzy i serwisantów dachu.

System asekuracyjny na dachu stromym to między innymi systemy linowe, ale też takie rozwiązania, jak szyny asekuracyjne z wózkiem, stopnie i ławy kominiarskie, siatki ochronne czy wsporniki dekarskie. W przypadku prac na dachach stromych stosuje się też dodatkowe środki ochrony indywidualnej np. w postaci szelek bezpieczeństwa.

Rozwiązanie asekuracyjne dobrane do rodzaju prac na dachu

Najlepsze systemy asekuracji na dachach to te dobrane do rodzaju prac, które będą wykonywane na powierzchni dachu. Potrzebujesz wsparcia przy doborze odpowiednich systemów? Zadzwoń do nas pod numer telefonu +48 515 903 332. Przygotujemy dla Ciebie projekt systemu asekuracji i zajmiemy się montażem. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie – skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań.