Jak dbać o bezpieczeństwo pracy na dachach? Najlepsze systemy asekuracyjne na dachu

Praca na dachu niesie ze sobą ryzyko upadku. Aby wykonywanie rutynowych prac na dachu nie groziło upadkiem z wysokości, konieczny będzie system asekuracyjny. Systemy asekuracyjne to inaczej systemy zabezpieczające, które mają umożliwić bezpieczne przemieszczanie się po krawędzi dachu w trakcie wykonywania prac przez pracowników. Bez zabezpieczenia, takiego jak systemy asekuracji i środki ochrony indywidualnej, nie mamy żadnej ochrony przed upadkiem z wysokości, a to może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu.

Zastosowanie systemu asekuracyjnego w trakcie prac na powierzchni dachu jest konieczne, wymagane również przez prawo oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony przed upadkiem dla użytkowników dachu mamy do wyboru? Jaki system asekuracji wybrać do pracy na wysokości?

Rodzaje systemów asekuracyjnych

Niezależnie od stopnia nachylenia i materiału wykonania dachu, każdy dach warto wyposażyć w odpowiednie systemy asekuracyjne. Zarówno na dachach płaskich, jak i stromych, od czasu do czasu należy przeprowadzać prace (odśnieżanie dachu, proces konserwacji pokrycia, montaż fotowoltaiki itd.). Pracodawca musi wyposażyć w środki ochrony osobistej każdego pracownika zajmującego się pracami na dachu lub elewacji. Konieczny będzie też montaż zabezpieczeń w ramach systemu asekuracyjnego. W Skalar realizujemy dla klientów profesjonalny montaż systemów asekuracyjnych.

Asekuracja na dachu – poziome systemy linowe

Najtańszym rozwiązaniem na rynku są poziome systemy linowe i punkty kotwiczące. Podstawą w systemach linowych są liny asekuracyjne zamocowane na specjalnych punktach kotwiczących przytwierdzonych do słupków strukturalnych albo do słupków, które są przystosowane do dachów warstwowych. Liny umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się w zakresie ich długości. Punkty montujemy na wyznaczonych miejscach niedaleko krawędzi dachu lub nieopodal punktów, które są zagrożone upadkiem, takich jak świetliki czy okolice klap dymowych. Zainstalowanie konstrukcji linowej daje pracownikowi dużo więcej swobody i dostęp do wszystkich miejsc na dachu. Wyposażony w środki ochrony indywidualnej pracownik po przypięciu do słupków ma bezpieczny dostęp do dachu. Systemy poziome asekuracyjne stosuje się przede wszystkim na płaskich dachach i tych o niewielkim kącie nachylenia.

Do wyboru mamy też asekuracyjne systemy szynowe z barierkami i siatkami zabezpieczającymi przed ryzykiem upadku. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, stosowane również na dachach zielonych. Konstrukcja opiera się na szynach asekuracyjnych, które są zamontowane na stałe. Szyna pełni funkcję prowadnicy, do której można przyczepić ruchomy wózek asekuracyjny.

Systemy pionowe do prac na dachu

W przypadku prac na dachu często montujemy również asekuracyjne systemy pionowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie osoby poruszającej się po drabinie. Takie rozwiązanie daje bezpieczny dostęp do dachu, komina, ale też do szybów i masztów na dachach. Częstym wyborem są systemy szynowe składające się z szyny (lub szynodrabiny) mocowanej do szczebli drabiny albo do podłoża z betonu albo stali. Ale to nie wszystko, co możemy zastosować, aby zminimalizować ryzyko upadku z wysokości. W tym przypadku stosuje się również pionowe systemy linowe do asekuracji na drabinie. Takie rozwiązania są oparte na sztywnej prowadnicy pionowej, po której porusza się wózek.

Inne systemy asekuracji dachowej – balustrady

System asekuracji w formie balustrad (barierek) jest bardzo popularnym rozwiązaniem do zabezpieczenia krawędzi dachu na dachach o niskim stopniu nachylenia. Barierki, należące do środków ochrony zbiorowej, zapewniają pełne zabezpieczenie krawędzi dachu w miejscu prowadzenia robót dachowych. Kiedy zastosować balustrady ochronne? W sytuacji, kiedy chcemy na stałe wydzielić konkretną przestrzeń na dachu, do której potrzebny nam jest regularny dostęp. Balustradowe systemy asekuracyjne stosuje się też w celu umożliwienia bezpiecznego przemieszczania się po całej powierzchni dachu w trakcie wykonania prac.

System balustrad jest najprostszym rodzajem zastosowanych zabezpieczeń pracowników na dachach budynków. Sprawdza się na płaskich dachach i jako zabezpieczenie przed upadkiem przez otwory dachowe, takie jak świetliki. W tym przypadku zwykle nie jest konieczne zapewnienie dodatkowych środków ochrony osobistej. Ryzyko upadku z ramy konstrukcji dachu jest ograniczone do minimum. To idealna alternatywa dla linowych systemów asekuracji, która nie wymaga specjalnego przeszkolenia pracowników i jest skutecznym zabezpieczeniem krawędzi wokół dachu.

Wybierz odpowiedni system asekuracyjny na dach

Potrzebujesz profesjonalnej konsultacji przed wyborem systemu asekuracyjnego na dach? Siatki bezpieczeństwa, liny asekuracyjne, balustrady, szyny – wybór rozwiązań jest spory, dlatego oferujemy fachowe wsparcie w wyborze odpowiedniego systemu asekuracji dachowej. Zadzwoń do nas pod numer telefonu +48 515 903 332. Zamów projekt i montaż systemów asekuracji. W Skalar realizujemy prace montażowe na wysokościach na terenie całego województwa podkarpackiego.