Jak zamontować kolce na gołębie?

Zabrudzone balkony, parapety, gzymsy i dachy to częsty widok, szczególnie w miastach. Winowajcami najczęściej są gołębie, które pozostawiają po sobie odchody na płaskich powierzchniach, takich jak parapet czy taras. W ptasich odchodach znajduje się dużo bakterii, a do tego szpecą one wygląd elewacji i balkonu. Dlatego jeśli zwierzęta upodobają sobie Twój parapet, weź pod uwagę zastosowanie metod na odstraszanie ptaków. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów w dziedzinie odstraszania ptaków są kolce na ptaki. Prawidłowo zamontowane kolce skutecznie odstraszają gołębie od siadania na różnego typu powierzchniach i można je umieścić nawet na trudno dostępnych elementach zabudowy. Decydujesz się na montaż kolców? Chcesz wiedzieć, jak poprawnie zainstalować kolce przeciw ptakom? Podpowiadamy, czego potrzebujesz do montażu kolców przeciwko gołębiom.

Gdzie montuje się kolce przeciw ptakom i gołębiom?

Kolce na gołębie to jedna ze sprawdzonych metod odstraszania ptaków. Gdzie najczęściej się je montuje?

 • Balkony
 • Parapety
 • Obrzeża dachów
 • Barierki, poręcze, balustrady
 • Rynny i rury

Instalacja kolców nie robi krzywdy gołębiom. Najlepsze kolce przeciw ptakom są wykonane z drutu o zaokrąglonym, tępym zakończeniu. Tak zwane „antyptaki” wyglądają dość groźnie, ale ryzyko, że gołąb dozna urazu w wyniku kontaktu z drutem, jest znikome. Same kolce działają głównie odstraszająco i zniechęcają ptaki do siadania na parapecie czy dachu. Sprawdź też nasz wpis na blogu o innych metodach zabezpieczenia balkonu przed gołębiami.

Montaż kolców na gołębie na powierzchni płaskiej

Czego potrzebujesz? Zaopatrz się w te elementy:

 • Szpachelka
 • Szczotka druciana
 • Szmatka
 • Nożyk
 • Wyciskacz do silikonu albo klej montażowy

Jak zamontować kolce przeciw ptakom na płaskiej powierzchni, takiej jak parapet? Najpopularniejszą metodą montażu kolców na gołębie jest przyklejenie konstrukcji do podłoża klejem. Jak to zrobić krok po kroku?

 1. Zacznij od mycia elewacji. Oczyść podłoże pod moduły kolców. Największych zabrudzeń pozbądź się z pomocą szpachelki albo szczotki, dotrzyj szmatą.
 2. Możesz łagodnie zmatowić (papierem ściernym) i odtłuścić (środkiem odtłuszczającym) powierzchnię, aby klej montażowy lub silikon miały lepszą przyczepność.
 3. Nakładaj równomiernie 0,5 cm warstwę kleju na podstawę kolców.
 4. Ułóż kolce na powierzchni płaskiej i dociśnij.

Pamiętaj, aby procedurę przeprowadzać na suchej powierzchni, w temperaturze otoczenia przynajmniej 5 stopni. W przypadku powierzchni wykonanych z drewna konieczny będzie montaż z wykorzystaniem wkrętów lub gwoździ.

Montaż kolców na łukach i dachówce

Montaż kolców na gołębie na powierzchniach zaokrąglonych wymaga więcej pracy. Konieczne będzie podzielenie modułów kolców na mniejsze części. Moduły mają zwykle specjalnie przygotowane nacięcia, które umożliwiają ich łamanie na krótsze odcinki i montowanie na zaokrąglonych powierzchniach. Długość części możesz dowolnie dopasować w zależności od kształtu i długości zaokrąglenia. Budowa modułowa jest bardzo praktyczna, ale ważne, aby zadbać o odpowiedni rozstaw listew. Odległość między nimi powinna wynosić 2-5 mm, aby gołębie nie siadały pomiędzy kolcami.

Montaż kolców na gołębie na poręczach i rurach

W przypadku zaokrąglonych barierek sam klej lub silikon mogą nie wystarczyć, żeby na stałe zamocować kolce na tak nierównej powierzchni. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się połączenia kleju z dodatkowymi elementami montażowymi. Mogą to być specjalne opaski zaciskowe ze stali albo klasyczne trytytki. Prawidłowo zastosowane sprawią, że kolce na gołębie będą stabilnie i mocno zamocowane i pozostaną w nienaruszonym stanie przez lata.

Montaż kolców na poręczach i balustradach schodów można przeprowadzić za pomocą kleju i opasek zaciskowych. Opaski są często wykonane z plastiku, dlatego warto okresowo sprawdzać, czy nie wymagają wymiany. Podobnie wygląda montaż kolców na rurach i instalacjach odgromowych. Dodatkowe wzmocnienie łączenia opaskami zaciskowymi lub metalowymi opaskami do łączenia rur sprawi, że kolce będą solidnie zamocowane na długo. W przypadku montażu kolców na rynnach możesz wykorzystać wkręty samowiercące albo uchwyty do rynien.

Profesjonalny montaż kolców na dachach i w wysokich budynkach

Kiedy konieczne jest zamontowanie kolców w miejscach trudno dostępnych, polecamy skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w tego typu zadaniach, takiej jak Skalar Rzeszów. Montujemy zabezpieczenia przeciw ptakom na wysokich budynkach, wieżowcach, gzymsach, dachach i innych miejscach o utrudnionym dostępie. Pomagamy w doborze systemów zabezpieczeń przeciwko gołębiom, projektujemy i montujemy kolce na gołębie.

Chcesz zamontować kolce na balkonie albo dachu? Zgłoś się do nas. Przyjedziemy i za darmo dokonamy wyceny montażu zabezpieczeń. Skontaktuj się z nami i zamów usługę profesjonalnego montażu kolców na gołębie w Rzeszowie i okolicach. Zadzwoń pod numer telefonu +48 515 903 332 i wybierz najbardziej dogodny termin.