Samodzielny montaż kolców przeciwko ptakom – jak to robić i jakich błędów unikać?

Ptaki w miastach bywają uciążliwe dla mieszkańców. Na niechcianych gości skarżą się mieszkańcy bloków i budynków publicznych. I nic dziwnego – wizyty gołębi i innych ptaków na balkonach i gzymsach wiążą się z zanieczyszczeniami. Ptasie odchody są nie tylko nieestetyczne, ale też często szkodliwe dla domowych zwierząt oraz roślin uprawianych na balkonowej przestrzeni.

Gołębie upodobały sobie parapet Twojego mieszkania? Chcesz zniechęcić ptasich gości do wizyt na Twoim tarasie? Rozwiązaniem w tej sytuacji są kolce przeciwko ptakom. Dzięki nim w łatwy i nieszkodliwy dla zwierząt sposób pozbędziesz się kłopotu raz na zawsze. Jak wygląda samodzielny montaż kolców na ptaki? Jakich błędów w montażu unikać, aby kolce pozostały na powierzchni na długo? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Kolce na parapetach i balustradach

Kolce do odstraszania ptaków montuje się najczęściej na balkonach, tarasach, barierkach balustrady, parapetach i rynnach. Często zastosowanie kolców bywa konieczne w trudno dostępnych miejscach, takich jak gzymsy czy zewnętrzne obudowy klimatyzatorów. Kolce montuje się więc wszędzie tam, gdzie obecność ptaków nie jest pożądana. Taki odstraszacz gołębi sprawdza się nawet na dużych powierzchniach, a przy okazji nie szkodzi zwierzętom – kolce przeciwko ptakom są wykonane z drutu o tępym zakończeniu i pełnią funkcję odstraszającą.

Krótka instrukcja montażu kolców

Montaż zabezpieczeń na ptaki jest prosty. Najpopularniejszą metodą jest mocowanie kolców do podłoża klejem montażowym albo silikonem. W takim przypadku należy:

– oczyścić powierzchnię podłoża szpachelką i szmatką,

– podłoże metalowe przetrzeć materiałem nasączonym rozpuszczalnikiem,

– nałożyć 5 mm warstwę kleju na podstawę kolców,

– docisnąć kolce do podłoża.

Tak wygląda montaż na płaskich powierzchniach. W przypadku rynien, gzymsów, poręczy i barierek, czyli powierzchni o niestandardowym kształcie, stosuje się dodatkowe elementy montażowe – opaski zaciskowe albo trytytki. W takiej sytuacji moduły kolców dzieli się na mniejsze odcinki. Pamiętaj przy tym, aby odległość między listwami wynosiła od 2 do 5 mm. Właściwy rozstaw odcinków jest niezwykle ważny! Nie chcesz przecież, żeby ptaki siadały na parapecie pomiędzy kolcami.

4 najczęstsze błędy przy montażu kolców przeciw ptakom

Oto lista 4 błędów przy montażu kolców, z którymi spotykamy się najczęściej:

  1. Źle ułożone listwy kolców

Kiedy montujesz kolce na ptaki samodzielnie, zapewne chcesz zrobić to jak najmniejszym kosztem. Zdarza się wtedy, że chcesz jak najbardziej „rozciągnąć” obszar pomiędzy listwami kolców, aby oszczędzić na materiałach. W praktyce jednak pozostawienie zbyt dużej przestrzeni pomiędzy kolcami zmniejsza ich skuteczność. Ptaki szybko rozgryzą, w jakich miejscach da się ominąć zamontowane przez Ciebie zabezpieczenia. A wtedy cały wysiłek na nic!

  1. Za mało kleju lub klej słabej jakości

Nakładanie kleju to często bardziej skomplikowana sprawa, niż mogłoby się wydawać. Stary albo nieodpowiedni klej (np. nieprzeznaczony do takiego zastosowania) może przyczynić się do odpadania kolców. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy nie przestrzegamy zaleceń producenta kleju, na przykład używamy za mało produktu. Aby tego uniknąć, używaj kleju od sprawdzonego producenta i nakładaj go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu!

  1. Brak oczyszczenia powierzchni

Aby klej mocno przywarł do powierzchni parapetu lub innej powierzchni, nie możemy pomijać etapu oczyszczenia podłoża przed jego nałożeniem. Do oczyszczania zdecydowanie trzeba się przyłożyć, nie ma tu drogi na skróty. Zanim przystąpisz do mycia elewacji, zawsze starannie oczyść podłoże szczotką drucianą, szpachelką albo szmatką. Pamiętaj, aby metalowe parapety przetrzeć rozpuszczalnikiem, a powierzchnie otynkowane zagruntować.

  1. Montaż na nieosuszonej powierzchni lub w zbyt niskiej temperaturze

Ważne, aby powierzchnia, na której przyklejamy kolce, była całkowicie sucha. Nie ma mowy o montażu w ulewnym deszczu. Równie ważna jest temperatura. Zalecamy, aby montaż kolców przeciwko ptakom realizować przy temperaturze przynajmniej 5 stopni Celsjusza. W ten sposób zyskasz pewność, że klej pozostanie na powierzchni.

Zamów montaż kolców w Rzeszowie i okolicach

Samodzielne montowanie kolców na ptaki jest obciążone ryzykiem błędu, szczególnie, jeśli robisz to po raz pierwszy. Jeżeli nie masz doświadczenia w montażu systemów zabezpieczeń lub montaż dotyczy trudno dostępnych miejsc na wysokościach, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Chcesz zamontować kolce na balkonie albo dachu w Rzeszowie lub okolicy? Zadzwoń do nas pod numer telefonu +48 515 903 332 i umów się z nami na dogodny termin. Wykonujemy różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwko ptakom, takie jak kolce i siatki na gołębie. Pomożemy Ci dobrać najlepszy system zabezpieczeń przeciw ptakom i zajmiemy się montażem.