Czyszczenie dachu domu – jak i kiedy myć dach?

Na dachu Twojego domu przez lata gromadzą się pył, sadza, liście, ptasie odchody, porosty czy osad z topniejącego śniegu. Pokrycie dachowe każdego dnia jest narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych i osadów z otoczenia. W ten sposób regularnie pokrywają się zanieczyszczeniami, a dach nie tylko wygląda gorzej, ale też jest narażony na trwałe uszkodzenia. Dlatego eksperci zalecają okresowe przeglądy i regularne czyszczenie dachu domu co kilka lat – w ten sposób wydłużymy jego żywotność, a samo pokrycie zachowa walory estetyczne na dłużej.

Jak często myć dach? Czego potrzeba, aby wykonać profesjonalne czyszczenie dachu domu? Kiedy najlepiej zająć się myciem dachu budynku? Czy warto zatrudnić do tego firmę, która wykona mycie wysokościowe dachu, czy lepiej wykonać czyszczenie dachówki na własną rękę? W dzisiejszym wpisie opowiadamy, jak utrzymać dach budynku w czystości.

Jak często wykonywać mycie dachu?

Według ogólnie przyjętej zasady mycie dachu należy przeprowadzić po ok. 5-10 latach, ale niektóre dachy są narażone na szybsze zabrudzenie oraz uszkodzenie pokrycia dachowego. Co w takim razie wpływa na częstotliwość mycia dachów? Przede wszystkim:

  • - rodzaj pokrycia dachowego,
  • - lokalizacja domu – w pobliżu lasów, sadów lub pól.

Które pokrycia dachowe są najbardziej narażone na zanieczyszczenia? Jednym z największych i najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń na dachach są zielone mikroorganizmy, mchy, glony i porosty. Na częstsze mycie dachu będą więc skazane domy znajdujące się w pobliżu drzew, w niewielkiej odległości od lasu, pola uprawnego albo w miejscach zacienionych. Zielonym nalotem najszybciej pokrywają się dachy z porowatych materiałów – z drewna, dachówki ceramicznej, dachówki cementowej lub bitumicznej, albo blachy z posypką. Łatwiejsze będzie mycie dachów z gładkich blach dachowych i blachodachówek, które nie są tak narażone na zielenienie. 

Wobec tego jak często myć dach? Nagromadzony przez lata brud może być trudny do usunięcia, dlatego zalecamy zlecać mycie dachu regularnie co parę lat, kiedy zaobserwujemy, że dach pokrył się już lekką warstwą zanieczyszczeń. Jeśli dach nie jest mocno zabrudzony, można spróbować wyczyścić go samodzielnie – możliwe jest przecież wypożyczenie myjki ciśnieniowej. Popularne jest np. mycie dachu karcherem. Ze swojej strony polecamy jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która dodatkowo wykona dokładną kontrolę stanu pokrycia dachowego, sprawdzi podbitkę dachową, drożność rynien spustowych itd. To najprostszy sposób na bezproblemowe mycie dachu.

Mycie dachów w praktyce

Aby pokrycia dachowe nie zniszczały i nie było konieczne malowanie dachów, należy odpowiednio wykonać czyszczenie dachu. Najskuteczniejszą metodą mycia dachów jest mycie ciśnieniowe. W tym celu można przeprowadzić mycie dachu karcherem, czyli myjką ciśnieniową, którą można wyczyścić każdy rodzaj pokrycia. Przeprowadzając czyszczenie dachu, trzeba jednak zwrócić uwagę na zastosowane ciśnienie. Bardziej wrażliwe i delikatne materiały będą wymagały niższego ciśnienia. Lekkie zanieczyszczenia bez większych problemów uda się wyczyścić samą wodą pod ciśnieniem. 

Dlatego wykonując regularne czyszczenie dachu, nie musimy martwić się o stosowanie specjalistycznych środków, a kompleksowe odświeżanie wyglądu budynku uzyskujemy bez większego wysiłku. Ale jeżeli zabrudzenia biologiczne i inne tworzą grubszą warstwę, konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych preparatów czyszczących. Jakich?

Czym myć dach?

Myjka ciśnieniowa najlepiej doczyści zabrudzoną powierzchnię w połączeniu z preparatami do czyszczenia dachu. Chemikalia służą do zmiękczania uporczywych zabrudzeń i dokładnego usunięcia osadów. Środek czyszczący zawsze dobieraj do rodzaju zanieczyszczeń. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia pokrycia, nie stosuj domowych środków czystości, szczotek ani drutów. 

Nie bez znaczenia jest też rodzaj pokrycia dachowego. Jeżeli Twój dach jest pokryty materiałem takim jak np. dachówka ceramiczna, prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie preparatu biobójczego, który usunie zabrudzenia biologiczne, czyli zielony nalot, i opóźni proces ich odnawiania. Inny preparat zastosujemy do blachodachówki, a inny do dachówki ceramicznej. Nieprawidłowo dobrany środek może uszkodzić pokrycie dachowe albo zmienić jego kolor. Do uporczywych zabrudzeń wykorzystaj produkty zmiękczające – należy tylko pamiętać, że takie specyfiki należy nanieść na dach i pozostawić je na nim na czas podany na opakowaniu przez producenta.

Jak czyścić dach?

Preparat do mycia dachów powinien spływać rynnami, aby nie zabrudzić elewacji. Czyszczenie dachu rozpoczynamy od linii szczytowej dachu i kierujemy się ku dołowi, tak by brudna woda nie spływała po oczyszczonej uprzednio powierzchni dachu. Z kolei zbyt szybkie mycie dachów może przyczynić się do tego, że brud będzie spływał po pionowych powierzchniach budynku. Należy więc zadbać o odpowiednie ciśnienie i technikę mycia. Jeżeli zależy Ci na prawidłowym myciu dachu, skorzystaj z usług profesjonalnego mycia elewacji i dachów w Skalar Rzeszów. Zadzwoń pod numer telefonu +48 515 903 332 i umów się z nami na wybrany termin.