Renowacja dachu z blachy – wszystko, co musisz wiedzieć

Malowanie dachu wydaje się proste. Jednak takie pomalowanie powierzchni dachu z blachy ocynkowanej, które zapewni jej trwałość na lata, to już zupełnie inna bajka. Promieniowanie UV, wysoka temperatura otoczenia, opady deszczu i śniegu, zmienne temperatury w ciągu roku... To wszystko sprawia, że nawet najdokładniej zabezpieczona blacha dachowa z biegiem lat wymaga renowacji.

Jak rozpoznać, że dach wymaga renowacji?

W przypadku dachu z blachy nieustanne oddziaływanie czynników atmosferycznych niszczy jej zewnętrzną powłokę. Największym zagrożeniem dla dachu jest rdza. Powłoka antykorozyjna z czasem może się złuszczyć i zacząć odpryskiwać, tworząc na powierzchni blachy nieestetyczne dziury, które dodatkowo zmniejszają ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Kiedy znajdziemy ślady korozji, musimy działać jak najszybciej. W przeciwnym wypadku możemy być zmuszeni do wymiany pokrycia dachowego. Stan blachy trzeba regularnie kontrolować, najlepiej wiosną i przed początkiem zimy i sprawdzić wszystkie przebarwienia i pęknięcia.

Blachę nie tylko atakują ogniska korozji. Z biegiem czasu płowieje farba, a powierzchnia dachu zielenieje od deszczu i pozostałości z drzew. W takiej sytuacji warto przeprowadzić renowację dachu, dzięki której dach będzie zabezpieczony na kolejne lata. Zanim jednak przejdziesz do malowania dachu nową warstwą farby, musisz dobrze przygotować powierzchnię i wybrać do malowania właściwe produkty.

Przygotowanie dachu z blachy do malowania

Malowanie dachu z blachy rozpoczynamy od przygotowania powierzchni. Przygotowanie możemy podzielić na 2 etapy.

Czyszczenie blachy

Przed malowaniem dachu trzeba oczyścić jego powierzchnię z zabrudzeń: pozostałości łuszczącej się farby i rdzy, pyłu, smaru i kurzu. Podłoże można myć z pomocą miękkiej szczotki lub drucianych szczotek, chociaż najbardziej wydajne będzie mycie odpowiednim sprzętem – z użyciem natrysku wysokociśnieniowego. Ta metoda umożliwia najbardziej dokładne usunięcie rdzy i farby. Takim sprzętem, jak i specjalistycznymi środkami czyszczącymi, dysponują zwykle firmy zajmujące się profesjonalną renowacją dachów, takie jak Skalar. Dla naszych Klientów mamy też wypożyczalnię sprzętu alpinistycznego – możesz więc wypożyczyć u nas myjkę. WAŻNE! Do czyszczenia dachu z blachy nie należy używać domowych środków do czyszczenia.

Usuwanie pozostałości rdzy i farby oraz odtłuszczanie

Na umytej blasze widać jak na dłoni wszystkie niedoskonałości pokrycia. Pozostałości złuszczonej powłoki można usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym. Całość trzeba też odpylić i odtłuścić systemem aktywnej piany, żeby zwiększyć przyczepność farby. Czysta, odtłuszczona i sucha powierzchnia pozwala na równomierne rozprowadzenie nowej warstwy farby. Odpowiednie oczyszczenie dachu z blachy ma ogromne znaczenie, bo to od niego zależy, czy nowa powłoka będzie miała dobrą przyczepność. A dobrze przylegająca powłoka to też wyższa trwałość.

Czym, kiedy i jak pomalować dach?

Przed rozpoczęciem prac sprawdź prognozę pogody. Na malowanie dachu wybierz słoneczny, ale nie upalny dzień, bez deszczu (temperatura podłoża 5-30 stopni, temperatura otoczenia 10-30 stopni, niska wilgotność powietrza). Czym pomalować dach? Możesz wykorzystać do tego pędzle, wałki albo zlecić zewnętrznej firmie malowanie natryskowo. Malowanie blachy pędzlem albo wałkiem jest bardziej pracochłonne. Kiedy dach z blachy jest już czysty, odtłuszczony i suchy, pora na rozpoczęcie prac.

Od czego zacząć? Renowację dachu farbą rozpocznij od krawędzi i załamań. Produkt równomiernie rozprowadzaj w jednym kierunku, od góry do dołu. Aby uzyskać idealne pokrycie, staranie nakładaj dobrze kryjące warstwy. Liczba i grubość warstw zależy od tego, na jakie warunki będzie narażona nowa powłoka. Zwykle zaleca się, aby grubość suchej powłoki wynosiła 120-150 mikrometrów, to zazwyczaj 2-3 warstwy farby. Produkt powinien zapewnić trwałość i ochronę blachy co najmniej na kolejne 5 lat. Jeżeli powierzchnia dachu jest duża, można wybrać malowanie metodą natryskową. Pomiędzy warstwami zostawia się czas na przeschnięcie farby.

Jaką farbę do dachu wybrać?

Aby nowa powłoka chroniła dach przez długie lata, trzeba zadbać o odpowiedni wybór farby. Jakie wymagania powinien spełnić taki produkt? Przede wszystkim:

  • chronić metal przed rdzą i mieć właściwości antykorozyjne,
  • zapewniać wysoką odporność na promienie UV i działanie warunków zewnętrznych,
  • mieć dużą elastyczność – dzięki temu nie będzie pękała pod wpływem zmiany temperatury,
  • pozwalać na uzyskanie odpowiednio grubej powłoki – w taki sposób warstwa produktu odizoluje blachę od działania warunków atmosferycznych,
  • zapewniać wysoką trwałość koloru.

Malowanie dachu tak, aby farba zapewniła ochronę blachy na długo, nie jest łatwym zadaniem. Na rynku funkcjonują firmy, które profesjonalnie malują dachy i zabezpieczają je przed korozją. W Skalar dysponujemy najwyższej jakości sprzętem, a dodatkowo mamy wiele lat doświadczenia w pracach na wysokości. Działamy na terenie Rzeszowa i całego Podkarpacia. Zadzwoń do nas pod numer +48 515 903 332 i skorzystaj z usługi profesjonalnej renowacji dachu z blachy.