Wszystko, co musisz wiedzieć o myciu okien na wysokości – techniki, narzędzia, ceny, przepisy

Moda na budowanie mocno przeszklonych budynków nie opuszcza nas już od wielu lat. Wszechobecne szkło w wieżowcach i apartamentowcach to standard, a wielkie przeszklenia coraz chętniej montujemy też w prywatnych domach. Błyszczące, nowoczesne powierzchnie ze szkła robią duże wrażenie, ale tak jak wszystko inne wymagają konserwacji i czyszczenia. Kurz, brud, pył i smog osiadają tak samo na oknach parterowych domów, jak na przeszkleniach najwyższych wieżowców. Ale o ile mycie okien na wysokości dwóch metrów nie jest problemem, tak mycie okien na dużych wysokościach jest ogromnym wyzwaniem. 

Aby sprawnie i bezpiecznie umyć okna w wieżowcu, apartamentowcu albo biurowcu, trzeba mieć profesjonalny sprzęt, znać właściwe techniki i działać w zgodzie z panującymi przepisami i normami BHP. Do tego zatrudnia się wyspecjalizowane ekipy alpinistów przemysłowych, takich jak specjaliści ze Skalar w Rzeszowie. By ułatwić Ci wybór ekipy do mycia okien w wysokich budynkach, opowiemy dziś o najlepszych technikach i narzędziach do wysokościowego mycia okien. Ile to kosztuje i jakich wymaga uprawnień? Co mówią o tym wszystkim przepisy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Mycie okien na wysokości – techniki

Nawet najbardziej efektowny wieżowiec będzie się prezentował kiepsko z brudnymi oknami. Dlatego zarządcy budynków zlecają ich mycie. No właśnie – mycie, ale jakie? Sprawę można rozwiązać na dwa sposoby, w zależności od wysokości budynku. Pierwszy to technika wykonywania prac z poziomu gruntu, przydatny w trakcie mycia okien o wysokości do 30 metrów. Takie powierzchnie przeszklone czyści się z pomocą specjalnych myjek zamontowanych na kije teleskopowe. Tak długo, jak okno sięga maksymalnie do wysokości kilkunastu metrów, mycie szyb z pomocą kijków jest w 100% wykonalne i wygodne. Bywa, że konieczne jest ustawienie niskiego rusztowania albo wynajęcie dźwigu, aby sięgnąć do wyższych pięter. Mycie szyb, witryn i okien z poziomu gruntu można zlecić pracownikowi firmy (oczywiście zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy), co wydaje się być sporą oszczędnością, ale już wynajem podnośnika koszowego to większa inwestycja. 

Alpinistyczne mycie okien

Z kolei alpinistyczne mycie okien jest możliwe na budynkach o dowolnej wysokości. Jest obowiązkowe w przypadku wieżowców o wysokości większej niż 60 metrów. Wykwalifikowani alpiniści przemysłowi ze specjalnymi uprawieniami wykorzystują do mycia szklanej powierzchni techniki linowe, dzięki czemu można dotrzeć na każdą wysokość i nie są konieczne rusztowania, które mogłyby uszkodzić elewację. Nie jest konieczny ciężki sprzęt zużywający paliwo ani zezwolenie na zajęcie pasa drogowego.

To mało inwazyjna metoda, która jednak wymaga specjalistycznego sprzętu i dokładności. Pracownicy wykonujący mycie okien na wysokości muszą mieć zapewniony niezawodny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. To między innymi kask, odzież ochronna, liny, szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym przymocowane do stałych elementów konstrukcji i inne narzędzia niezbędne do swobodnego poruszania się po pionie budynku. Do tego pojemniki z detergentem i narzędzia do mycia, czasem wiadra. Tego rodzaju zajęcie jest zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych, dlatego tak ważna jest wysoka sprawność fizyczna, doskonała organizacja pracy i odpowiednie przeszkolenie w zakresie BHP. O tym, jak myć okna w wieżowcu, pisaliśmy już w starszym wpisie na naszym blogu.

Sprzęt do mycia okien na wysokości

Mycie szyb na tak dużych wysokościach wiąże się z wieloma utrudnieniami, dlatego konieczny będzie odpowiedni sprzęt. Alpinista zaczyna pracę od założenia na dachu stanowiska zjazdowego, do czego wykorzystuje elementy konstrukcyjne budynku. Z tak przygotowanego stanowiska rozwija linę zjazdową i linę asekuracyjną. Do czyszczenia okien i mycia elewacji w wieżowcach techniką dostępu linowego konieczne są środki ochrony indywidualnej, takie jak szelki bezpieczeństwa. Składają się one z klamerek i taśm regulacyjnych, mają też jeden lub dwa punkty do mocowania systemu amortyzującego. Każda uprząż musi być wykonana w zgodzie z normą PN-EN-361. Każdy alpinista musi też być wyposażony w linki bezpieczeństwa, amortyzatory, liny z urządzeniami samozaciskowymi i samohamownymi oraz wytrzymałe punkty zakotwienia. Każdy z tych elementów musi spełniać precyzyjnie określone normy.

Samo mycie okien odbywa się często przy pomocy myjek ciśnieniowych i profesjonalnych środków czystości, które usuwają nawet zaschnięte warstwy brudu, bez smug i osadu. Niezbędne do mycia szyb i powierzchni szklanych są też takie produkty, jak ściągaczki, myjki, skrobaczki i listwy ściągające do wody. Dzięki temu zespół alpinistów jest w stanie umyć szyby w ekspresowym tempie.

Co mówią o tym przepisy?

Mycie okien w miejscach, w których istnieje ryzyko upadku z wysokości powyżej 1 m, są określane w przepisach jako prace na wysokości. Same przepisy BHP związane z wykonywaniem takich prac znajdziemy w rozporządzeniu MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy jasno określają, jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby pracownik mógł zajmować się myciem okien na wysokości.

Kto może myć okna na wysokości?

Nie każdy może zajmować się myciem okien na dużych wysokościach. Zanim pracodawca w firmie oddeleguje wybraną osobę do mycia na wysokości, musi upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania takiego zadania. Niezbędne będzie aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości oraz szkolenie BHP i instruktaż stanowiskowy, które pozwolą mu zapoznać się z zagrożeniami możliwymi podczas wykonywania pracy. Konieczne jest też zapoznanie pracownika z oceną ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaniem danego zadania. Co najważniejsze, pracodawca musi zapewnić pracownikowi środki ochronne i odpowiedni sprzęt: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa oraz amortyzatorem, który musi być przymocowany do stałych elementów konstrukcji. Oczywiście nie obędzie się też bez kasku ochronnego. W przepisach wymagane jest również zapewnienie bezpośredniego nadzoru nad wykonywaniem prac na wysokości. 

Najczęściej jednak właściciele firm i dużych obiektów decydują się na usługę mycia wysokościowego u alpinisty. Ile kosztuje alpinistyczne mycie okien?

Od czego zależy cena mycia okien na wysokości?

Nie ma niestety jednego uniwersalnego cennika wysokościowego mycia okien. Koszt mycia okien na wysokości może się różnić w zależności od wielu czynników. To między innymi:

  • region, w którym szukamy usługi, 
  • lokalizacja obiektu, 
  • powierzchnia i konstrukcja obiektu.

Cena usługi mycia okien będzie inna w małym miasteczku i wielkim mieście. Różnice w cenach mogą też wynikać z rodzaju okna – czy to okna jednoskrzydłowe czy trzyskrzydłowe, czy konieczne jest mycie dwustronne czy nie. Większe koszty możemy też ponieść, jeśli dostęp do okna jest z jakiejś przyczyny wyjątkowo utrudniony. 

ZAMóW MYCIE SZYB NA WYSOKOŚCI

Dlatego też wycena mycia okien na wysokości w Skalar Rzeszów ma charakter indywidualny. Jest też w pełni darmowa. Szukasz firmy do mycia okien w wieżowcu? W Skalar oferujemy alpinistyczne mycie szyb w biurowcach, galeriach handlowych i apartamentowcach. Jeśli chcesz oszacować koszty mycia okien w Twoim budynku, skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę – jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 515 903 332