Jak przygotować dach do zimy?

Jesień w pełni, a zima zbliża się wielkimi krokami. Każdy powoli przygotowuje się do okresu zimowego, ale niewielu z nas pamięta o przygotowaniu dachu do zimy. Duże wahania temperatury, mróz, intensywne opady deszczu, zalegający śnieg i silne wiatry działają destrukcyjnie na pokrycie dachowe. Aby uniknąć generalnego remontu dachu wiosną i zminimalizować ryzyko przeciekania dachu, zadbaj o jego stan zanim nadejdą pierwsze mrozy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1. Jak krok po kroku skontrolować stan dachu przed zimą?
  • 2. Co zrobić w ramach konserwacji dachu?
  • 3. Czy warto montować zabezpieczenia przeciwśniegowe?

Przygotuj pokrycie dachowe na zimę!

Proces pielęgnacji dachu zawsze będzie tańszy, niż jego naprawa lub co gorsza wymiana elementów dachu albo całego pokrycia. Prawidłowy montaż ma ogromny wpływ na późniejszą kondycję dachu - nawet najlepsza blachodachówka będzie podatna na ewentualne uszkodzenia, jeśli zostanie źle położona. Poza montażem duże znaczenie ma regularnie zlecanie przeglądu dachu. Dzięki temu można szybko wykryć ewentualne problemy, zanim niskie temperatury albo ciężar pokrywy śnieżnej zdąży uszkodzić blachodachówkę. Okresowe przeglądy dachu są ważne zarówno w przypadku starszych dachów, jak i tych nowych. Ale jak zabrać się za konserwację dachu jesienią? Jak przygotować dach do zimy?

Jak sprawdzić stan dachu?

Przygotowanie dachu do okresu jesienno-zimowego zaczynamy od kontroli stanu płaszczyzny dachu i pokrycia. Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania dachu?

Uszkodzone dachówki

Zacznij od sprawdzenia, czy na dachu nie ma uszkodzonych dachówek. Nawet jedna uszkodzona dachówka może być przyczyną przedostawania się wilgoci do głębszych warstw poszycia. A to dość szybko doprowadzi do zawilgocenia ścian na poddaszu albo nawet zniszczonej elewacji budynku. Dlaczego to tak ważne, aby zrobić to jeszcze jesienią? Wiosną, kiedy warstwa zgromadzonego na dachu śniegu zacznie się roztapiać, cały odpływ wody zacznie się wylewać do środka. W takiej sytuacji bardzo łatwo o zniszczenie dachu.

Zabrudzenia dachu

Na dachówkach ceramicznych i cementowych nietrudno o mchy, algi, grzyby i porosty. Dachy pokryte blachodachówką nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, ale warto regularnie je oczyszczać. Mycie blachodachówki najlepiej zlecić firmie, która specjalizuje się w czyszczeniu pokryć dachowych. Taka usługa nie jest droga, a zyskujesz pewność, że pokrycie jest dokładnie oczyszczone i gotowe przed nadejściem zimy. Pokrycie można myć miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem, a większe zabrudzenia usuwać detergentem do czyszczenia powierzchni powlekanych.

Pokrycie blachy farbą

Zabrudzenia i promienie UV mogą nie tylko spowodować zmianę koloru dachówki, ale też doprowadzić do powstania rdzy. Odsłonięte fragmenty blachy pozbawione pokrycia z farby są dużo bardziej narażone na korozję. Malowanie blachodachówki jest ważne przed rozpoczęciem sezonu zimowego, jako że zalegający na dachu śnieg może spotęgować rozwój rdzy. Czasem drobne odpryski mogą być znakiem poważniejszego uszkodzenia - to kolejny powód, dla którego warto zlecić takie zadanie fachowcom. Będą wiedzieli, gdzie szukać problemu. 

Stan rynien

Podczas sprawdzania dachu koniecznie przyjrzyj się miejscom, gdzie zwykle zalega woda. Najczęściej to rury spustowe, rynny koszowe i obróbki blacharskie na styku komina i dachu. Przed zimą trzeba sprawdzić, czy rynny są drożne i szczelne, a także naprawić wszelkie nieszczelne elementy dachu i rynny. Niedrożność można usunąć płukaniem wodą pod wysokim ciśnieniem. Zanieczyszczenia w rynnach często prowadzą do zamarznięcia rynny, tworząc blokadę odpływu, albo zabrudzenia elewacji i zawilgocenia ścian. Dlatego tak ważne jest dokładne przejrzenie stanu rynien.

Montaż zabezpieczeń przeciwko zsuwaniu się śniegu

Jesień to też najlepszy czas na zamontowanie zabezpieczeń przeciwśniegowych. Regularne usuwanie śniegu z dachu jest ważne, bo zalegający śnieg jest poważnym zagrożeniem dla konstrukcji dachu. Ale przed zimą warto też wyposażyć się w płotki albo bariery, które będą zapobiegać zsuwaniu się śniegu na rynny (a to może skutkować poważnym ich uszkodzeniem) i obszar wokół dachu. Tam, gdzie rynny są narażone na obciążenie śniegiem, warto zawczasu zamontować bariery śniegowe albo śniegołapy, które rozbiją większe płaty śniegu na mniejsze.

Dach gotowy na zimę!

Czyszczenie, malowanie i impregnację dachu warto przeprowadzać przynajmniej raz na kilka sezonów. Co roku zalecamy wykonać przegląd stanu pokrycia dachowego. Koszt takich działań prewencyjnych będzie niższy, niż późniejsza naprawa dachu w przypadku jego zaniedbania. Jeśli odpowiednio przygotujesz swój dach do ciężkich zimowych warunków, unikniesz przykrej niespodzianki po pierwszych roztopach. Przygotowanie dachu do zimy to inwestycja w dobrą kondycję pokrycia wiosną i przez resztę roku.