Malowanie dachu z blachy czy wymiana pokrycia?

Pogoda w Polsce nas nie rozpieszcza. Latem znosimy upały, a zimą temperatura otoczenia jest bardzo niska. Duże wahania temperatur, promieniowanie UV i zmienne warunki atmosferyczne (śnieg, deszcz, grad, silny wiatr, mocne słońce) nie sprzyjają dobrej kondycji powierzchni dachu z blachy ocynkowanej. Po kilkunastu latach (a w skrajnych przypadkach już po kilku latach) dach wymaga gruntownej renowacji. W tym momencie pojawia się pytanie. Na co się zdecydować – malowanie czy wymiana pokrycia dachowego?

Czy warto malować dach z blachy?

Do niedawna najpopularniejszym pokryciem dachowym było właśnie to z blachy ocynkowanej. Malowanie dachu z blachy jest więc często wybieranym rozwiązaniem. Dlaczego często lepiej pomalować powierzchnię dachu zamiast wymieniać go na nowy? Stosowana przed laty blacha była grubsza, podobnie warstwa ocynku. Takiego dachu nie opłaca się zrywać na rzecz nowej blachy gorszej jakości. W praktyce malowanie jest kilkanaście razy tańsze od wymiany dachu na nowy. Nawet w przypadku dachów z kilkunastoletnią historią często bardziej opłacalna jest opcja malowania dachu.

W dzisiejszych czasach blacha ocynkowana wciąż jest często wykorzystywana do pokrycia dachów magazynów, budynków gospodarczych, garaży oraz hal produkcyjnych. Najczęściej malowaniu poddaje się świeżo zamontowane pokrycie dachu. Wszystko po to, żeby jak najszybciej zabezpieczyć cały dach przed działaniem czynników atmosferycznych.

Zlecić malowanie blachodachówki czy malować samemu?

Cena malowania dachu przez profesjonalną firmę będzie na pewno wyższa, niż samodzielne wykonanie zadania. W takim wypadku warto jednak wziąć pod uwagę, czy faktycznie potrafimy zrobić to poprawnie. Nieprawidłowo oczyszczona przed malowaniem blacha będzie wymagała ponownej renowacji za parę lat. Bez doświadczenia istnieje mnóstwo obszarów, w których można popełnić błędy – od wyboru farby po technikę malowania. Ekipa zawodowców pomaluje dach raz, a dobrze.

W Skalar renowacją dachów zajmujemy się od lat. Malujemy metodą natryskową, jak i pędzlem. Zajmiemy się oczyszczaniem, odtłuszczaniem, malowaniem gruntującym, podkładowym i nawierzchniowym Twojego dachu. Zadzwoń do nas +48 515 903 332 i zamów profesjonalne malowanie blachodachówki w Rzeszowie i na terenie całego Podkarpacia.